Okres ciąży

1Mówią, że okres ciąży jest najpiękniejszym okresem w życiu kobiet. Wtedy kobieta przestaje być dziewczyną, a staje się matką. Opiekuńczą, delikatną kochającą. Nie może się doczekać momentu, w którym przyjdzie na świat jej malutkie dziecko, kiedy to wreszcie będzie mogła się nim zająć. Zdarza się jednak tak, że już w trakcie ciąży pojawiają się u przyszłej mamy wątpliwości związane z pojawieniem się dziecka na świecie. Mama nie jest pewna czy da radę, czy chce tego dziecka, czy będzie odpowiednią mamą. Nie jest to jednak regułą, ponieważ niektóre mamy dotyka ten syndrom dopiero po porodzie, lub w ogóle. Naukowcy stwierdzili już, że istnieją pewne wcześniejsze czynniki, które mogą mieć późniejszy wpływ na zachorowanie na depresję poporodową. Są to między innymi wcześniejsze problemy z depresją, problemy rodzinne, czy finansowe, a także już zniechęcenie do dziecka objawiające się w trakcie ciąży. Jeżeli chociażby któraś z mam zauważyła w sobie któreś z tych czynników warto, by sprawdziła co się z nią tak naprawdę dzieje. Jeśli natomiast zauważy, że ponadto jest płaczliwa i drażliwa, bardzo łatwo wprowadzić ją w rozpacz, ponadto czuje, że nie widzi sensu w swoim życiu, brakuje jej energii do życia, czy podobnych do tych, warto by skonsultowała się ze specjalistą.

Pierwsza kąpiel

15Pierwsza kąpiel to niezapomniane przeżycia dla rodziców i dziecka.
W szpitalu to położne głównie zajmowały się twoim dzieckiem, chyba, że we wszystkich zabiegach pielęgnacyjnych chciałaś brać udział. Nie we wszystkich jednak mogłaś- pozwolono ci na pewno przewijać dzidziusia, przebierać go, może nawet wykapać i posmarować oliwką. Teraz jesteś w domu i jesteś zdana tylko na własne siły i oczywiście pomoc męża, jednak to ty jesteś dwadzieścia cztery godziny na dobę z dzieckiem. Czeka was pierwsza wspólna kąpiel. Pewnie już wcześniej kupiliście wanienkę, jeśli jednak nie, to najlepiej wybrać najmniejsza jaka jest na rynku. Nie mając wprawy w kąpieli, będziecie się bali zrobić krzywdę dziecku, lub je upuścić. Najlepszym rozwiązaniem jest też używanie leżaczka do kąpieli, jednak będzie on wam służył może przez pierwsze dwa, cztery tygodnie, później nabierzecie już wprawy i nie będzie on wam potrzebny. Zamiast samego leżaczka można także kupić specjalną wanienkę z gotowym leżaczkiem, jednak są one dosyć drogie, a koszt używanej waha między sto dwadzieścia a sto pięćdziesiąt złotych.

Łóżko rodziców kontra łóżeczko

14Razem z maluszkiem wróciliście do domu. Tatuś pomaga jak może, a mama stara się dojść do siebie po trudach porodu. Z pewnością wyprawka dla malucha już kupiona. Łóżeczko stoi w pokoju, a wanienka w łazience. Łóżko na pewno przez pierwsze tygodnie nie będzie używane, gdyż noworodek bardzo często budzi się w nocy- nawet co godzinę, i wymaga karmienia. Dlatego też bardziej praktyczne jest, żeby w tym czasie zanim nie uregulują się pory karmień, spał razem z wami w łóżku. Mama nie będzie musiała co chwilę wstawać, zapalać światła i budzić także męża. W nocy może sobie ona bowiem spokojnie, nawet po ciemku nakarmić dziecko. Gdy już pory karmień ustabilizują się- trwa to mniej więcej około tygodnia, dwóch tygodni, i jest ich mniej więcej dwa w ciągu nocy, to dziecko można spokojnie przenieść do łóżeczka. Takie przeniesienie jest szczególnie ważne dla młodej mamy i taty, ze względu na to, że połóg u kobiety trwa około sześciu tygodni i w tym czasie nie powinna ona współżyć z mężem. Po zakończeniu okresu połogu naturalną rzeczą jest, że oboje rodzice pragną bliskości i intymności, a dziecko w łóżku nie skłania do tego typu aktywności.

Odpoczynek czy sprzątanie

13Młoda mama chce żeby wszystko było jak przed ciążą, ale to nie możliwe. Jesteś młodą mamą. Do tej pory byłaś bardzo aktywna, udzielałaś się towarzysko, odwiedzałaś znajomych, wychodziłaś do kina. Teraz na nic nie masz ani czasu ani siły. A miało być tak pięknie. Rzeczywistość jest jednak całkiem inna. Najprawdopodobniej cały dzień spędzasz w dresie lub piżamie. Nie masz ochoty się przebierać, bo i tak nigdzie nie wyjdziesz z malutką dzidzią- spacery zaleca się rozpocząć dopiero po około dwóch tygodniach od narodzin. Na początku spacerki będą trwały dziesięć, piętnaście minut, później można zwiększać ich długość. Najlepiej żeby były o stałych porach- dziecko wtedy przyzwyczaja się do pewnego schematu i uczy rutyny dnia codziennego. Wszystkie zabiegi powinny być wykonywane mniej więcej o stałej porze, choć czasami z wielu względów jest to nie możliwe. Cały dzień zajmujesz się dzieckiem, w nocy karmisz i nie dosypiasz. Idealną sytuacją jest, gdy dziecko śpi prawie cały dzień, jednak jest tak tylko przez pierwsze dwa do czterech, pięciu tygodni. Później zaczyna interesować się otaczającym je światem. Wymaga już większej uwagi.

Codzienna toaleta

12Rodzice największe obawy mają przy codziennej pielęgnacji noworodka.
Oczka noworodka i buzię oraz pupę i miejsca intymne najlepiej przemywać letnią przegotowaną wodą.  Używamy do tego gazików lub wacików. Oczka przemywamy od zewnętrznej strony do kącika oka. Jeśli oczka ropieją to najlepiej przemywać je delikatnym i niezbyt skoncentrowanym naparem z rumianku lub szałwi. Jeśli chodzi o kikut pępuszka to do póki nie odpadnie, nie można go zamoczyć w kąpieli. Należy nakładać na niego nowy, jałowy gazik i polewać spirytusem, ale nie salicylowym. Dziecko nie bolą te zabiegi. Jak już kikutem odpadnie to tedy tylko podczas codziennej toalety należy przemywać go pałeczką do uszu, zmoczoną w spirytusie. Trzeba uważać, żeby rana nie zaczęła ropieć i żeby nie wdało się zakażenie. Jeśli wszystko jest w porządku, to ranka powinna się zagoić w ciągu tygodnia czasu, jednak nadal należy ją przemywać spirytusem- ma on działanie wysuszające. Język dziecka należy czyścic kilka razy w tygodniu gazikiem zwilżonym przegotowana wodą, lub przy pomocy specjalnych preparatów np. Aphtin- można nałożyć go na gazik i palcem usunąć z języka żółtawo- białawy nalot, lub też nalać parę kropelek na smoczek i podać dziecku do ssania.

zycie info o zyciu kruchosc zycia samotnosc samotnosc w zwiazku samotnosc w chorobie samotnosc dziecka i 2 info o zyciu i 2 samotnosc na starosc brak milosci to naprawde milosc wyglad w zyciu piekno w mediach i 3 info o zyciu i 3 czy jestem brzydka kompleksy niszcza zycie kobieta z kompleksami walczmy z tym zwiazek malzenski i 4 info o zyciu i 4 zachowanie kobiet garderoba kobieta a mezczyzna przyjazn nieplodnosc i 5 info o zyciu i 5 zycie seniorek orgazm kobiety typy orgazmow gimnastyka w ciazy uroda kobiety i 6 info o zyciu i 6 zaangazowanie w zwiazek pojecie piekna kontakt z kobietami zachowanie kobiety lubia spontanicznosc i 7 info o zyciu i 7 malzenstwo a milosc zachowanie we snie oczekiwania zrozumiec kobiety porzucenie i 8 info o zyciu i 8 praktyczna kurtka telefonowanie do kobiety elegancki gorset drozsze ale lepsze niezbedne kosmetyki i 9 info o zyciu i 9 zdrowy styl zycia odpowiednia dawka witamin kobieta inteligentna rola kobiet bizneswoman i 10 info o zyciu i 10 biustonosz potrzebny od zawsze zdrada w zwiazku wyjscie na zakupy unikalne ubiory hormony w naszym zyciu i 11 info o zyciu i 11 delikatne i wrazliwe kobiece nogi randkowe wpadki marzenia kobiet kiecka na kazda okazje i 12 info o zyciu i 12 okres ciazy pierwsza kapiel lozko rodzicow kontra lozeczko odpoczynek czy sprzatanie codzienna toaleta i 13 info o zyciu i 13 kiedy zabawki jakie pieluszki ubior noworodka reakcja rodzenstwa pozne macierzynstwo i 14 info o zyciu i 14 powrot do formy razem czy osobno tato przy porodzie ciaza a mezczyzna ubrania dla ciezarnych i 15 info o zyciu i 15 aborcja piekno moje kompleksy jestem brzydka organizacja imprezy i 16 info o zyciu i 16 pierwsze wrazenie to juz nie to wlasne cztery katy stac mnie na wszystko wspolne lokum i 17 info o zyciu i 17 ratunek dla zwiazku uratujmy to monotonia i nuda nie tak jak dawnej dzien za dniem i 18 info o zyciu i 18 idealny zwiazek wybor oferty gdzie szukac ofert pracy moja wymarzona praca przymus nadgodzin i 19 info o zyciu i 19 niskie wynagrodzenie nepotyzm mobbing molestowanie seksualne faworyzowanie i 20 info o zyciu i 20 staz w korporacji praca kelnera praca sekretarki praca freelancera idealna praca