Kiedy zabawki

11Dopiero niemowlak od drugiego, trzeciego miesiąca interesuje się zabawkami
Dziecko po narodzinach nie ma jeszcze wykształconego zmysłu wzroku. Widzi ono zaledwie na parę centymetrów i bardzo niewyraźnie. Nie ma więc sensu kupować maluchowi masę zabawek. Po paru tygodniach noworodek widzi już na odległość około trzydziestu centymetrów i wszystko jest dla niego do góry nogami. Teraz możesz zacząć już kupować maluszkowi zabawki o bardzo jaskrawych kolorach. Dzieci to bardzo lubią. Nie potrafią jeszcze skupić wzroku na przedmiotach ani twarzach, ale interesuje je to co ma jaskrawe barwy i wyraźnie odróżnia się od szarego świata. Najlepiej, żeby były to grzechotki i plastikowe brzęczyki. Nie powinny to być raczej pluszami, dziecko i tak nie weźmie ich do raczki, a poza tym pluszaki niedostosowane do wieku dziecka mogą zrobić więcej złego niż dobrego. Dziecko może się nim przydusić, z zabawki mogą na przykład odpaść malutkie części lub nitki, które dziecko może w jakiś sposób włożyć sobie do buźki. Jednym słowem trzeba być bardzo czujnym i uważnym i nie tylko nie kupować samemu niebezpiecznych zabawek, ale także zwracać uwagę na prezenty jakie bobas dostaje od znajomych i rodziny. Około drugiego miesiąca życia można zamontować w łóżeczku dziecka karuzelę z pozytywką.

Jakie pieluszki

10Rodzice nieraz gubią się w rodzajach i firmach produkujących pieluszki.
Za czasów naszych mam i babć nie było pampersów. Używały one zwykłych pieluszek tetrowych. Miały one i nadal mają wiele wad i minusów. Pierwszym i chyba głównym z nich jest to, że po każdym użyciu należało je wyprać i wygotować. Jeśli pieluszka była zasikana to nie było źle, jeśli jednak była tam już kupka, to niestety wypranie jej było bardzo śmierdzącą sprawą. Poza tym pranie pieluch tetrowych zajmowało bardzo dużo czasu. Pranie, prasowanie itd. a jeśli dziecko zużywało kilka pieluch dziennie to ich pranie i zmienianie mgło przyprawić o ból głowy. Poza tym nie tylko pieluszka była mokra. Jeśli dziecko się ruszało, to ceratka pod tetra na pewno się przesunęła i dziecko zasikało przy okazji body, śpioszki, kaftanik, kocyk i becik. Więc nie tylko jedna rzecz była do wyprania, ale całe ubranko dziecka. Poza tym długotrwały kontakt skóry dziecka z moczem powodował liczne podrażnienia i wysypki. Dzisiaj mamy masę pampersów do wyboru. Jest kilka firm, które je produkują. Producenci wytwarzają je w każdym rozmiarze, który mierzony jest w kilogramach wagi dziecka.

Ubiór noworodka

9Najwięcej problemów i dylematów młodym rodzicom sprawia ubieranie noworodka.
To jak ubieramy nasze maleństwo od pierwszych chwil życia, zależy od pory roku oraz od temperatury, jaka panuje w mieszkaniu. Temperatura ciała dziecka  jest z reguły niższa od temperatury jaką mają dorośli. Dla nich temperatura normalną jest także trzydzieści siedem stopni, od trzydzieści siedem do trzydzieści siedem i pięć kresek to stan podgorączkowy, a  powyżej trzydziestu ośmiu stopni należy udać się z dzieckiem do lekarza. Dziecko zawsze ubieramy tak, żeby ani go nie wychłodzić, ani nie przegrzać. Stosuje się zasadę jednej warstwy więcej. Jeżeli my mamy spodenki i koszulkę, to dziecko powinno mieć dodatkowo pajacyka. Wszystko zależy też od pory roku, w jakiej bobas się urodził. Od niej zależy też rodzaj ubranek, jakie rodzice będą dziecku zakładać. Jeżeli dziecko urodziło się wiosna i latem, to dziecka na pewno nie ubierzemy w zimowy kombinezon i odwrotnie, gdy urodziło się zima i jesienią to nie założymy mu letnich ubranek. Wiosną dziecko powinno nosić lekkie ubranka- koszulki i śpioszki, na które zakładamy cienki sweterek, spodenki lub kurteczkę.

Reakcja rodzeństwa

8Czasami starsze dzieci reagują buntem na wiadomość o przyjściu na świat ich rodzeństwa.
Dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży. Musisz to powiedzieć nie tylko mężowi i rodzinie, ale także i waszemu dziecku. Jak poinformować synka czy córeczkę, ze będzie miał rodzeństwo? To bardzo trudne. Zależy jeszcze w jakim wieku jest dziecko. Jeżeli ma nie więcej niż cztery, pięć lat to można mu opowiedzieć bajeczkę, o tym jak to bocian po dziewięciu miesiącach przynosi do domu chłopczyka lub dziewczynkę. Starsze dzieci rozumieją więcej i można z nimi rozmawiać otwarcie, dostosowując odpowiednio słownictwo i język. Dziecko może buntować, gdyż nie jest już w centrum uwagi. Teraz musi uważać, by niechcący nie uderzyć   mamy w brzuch. Na każdym kroku jest upominane, by nie hałasować, by być grzecznym, by samemu się ubrać.  Mama nie może już brać i nosić na rękach, nie zawsze może biegać po parku, czy wyjść na spacer. Czasami musi leżeć w łóżku, bo dosyć ciężko przechodzi początek ciąży. Należy w takim wypadku starać się wynagrodzić dziecku wszystkie niedogodności i wyrzeczenia. Dobrym pomysłem jest spędzanie więcej czasu z tatą, spacery i lody z dziadkami, nowa zabawka z dedykacją „od dzidziusia w brzuszku” itd.

Późne macierzyństwo

7Kobiety w „kwiecie” wieku mają często dylematy związane z ciążą.
Ciąża to wspaniałe przeżycie, dla każdej kobiety. Jest ono jednak także trudnym okresem w życiu przyszłej mamy. Jest tym bardziej trudne jeśli jest to późne macierzyństwo. Matka ma z pewnością ponad czterdzieści lat. Boi się reakcji rodziny, sąsiadów, a w szczególności dzieci- nie wiadomo jak zareagują na wiadomość, że będą mieli braciszka, albo siostrzyczkę. Niejednokrotnie dzieci już mają swoje dzieci, a więc mama będąca babcią znowu zostanie mamą. Późne macierzyństwo może być piękne, jeżeli przyszła mama czuje się dobrze. Ciąża dodaje energii i animuszu kobiecie. Sprawia, że promienieje i rozkwita. Odsuwa od siebie także wizję klimakterium, a dziecko pomaga mamie i tacie łatwiej znosić samotność po wyprowadzce z domu starszych dzieci. Jednak oprócz plusów występują także i minusy. Najpoważniejszym z nich jest wiek przyszłych rodziców. Wizja, że nigdy nie doczekają oni ukończenia przez dziecko szkoły, studiów, nie zobaczą nigdy wnuków itp. To są jak najbardziej uzasadnione obawy. Późnych rodziców nazywa się nieodpowiedzialnymi, gdyż nie biorą pod uwagę, faktu, że dziecko może wychowywać się bez rodziców, a wszelkie obowiązki związane z jego wychowaniem spadną na najbliższą rodzinę, czyli jego rodzeństwo.

zycie info o zyciu kruchosc zycia samotnosc samotnosc w zwiazku samotnosc w chorobie samotnosc dziecka i 2 info o zyciu i 2 samotnosc na starosc brak milosci to naprawde milosc wyglad w zyciu piekno w mediach i 3 info o zyciu i 3 czy jestem brzydka kompleksy niszcza zycie kobieta z kompleksami walczmy z tym zwiazek malzenski i 4 info o zyciu i 4 zachowanie kobiet garderoba kobieta a mezczyzna przyjazn nieplodnosc i 5 info o zyciu i 5 zycie seniorek orgazm kobiety typy orgazmow gimnastyka w ciazy uroda kobiety i 6 info o zyciu i 6 zaangazowanie w zwiazek pojecie piekna kontakt z kobietami zachowanie kobiety lubia spontanicznosc i 7 info o zyciu i 7 malzenstwo a milosc zachowanie we snie oczekiwania zrozumiec kobiety porzucenie i 8 info o zyciu i 8 praktyczna kurtka telefonowanie do kobiety elegancki gorset drozsze ale lepsze niezbedne kosmetyki i 9 info o zyciu i 9 zdrowy styl zycia odpowiednia dawka witamin kobieta inteligentna rola kobiet bizneswoman i 10 info o zyciu i 10 biustonosz potrzebny od zawsze zdrada w zwiazku wyjscie na zakupy unikalne ubiory hormony w naszym zyciu i 11 info o zyciu i 11 delikatne i wrazliwe kobiece nogi randkowe wpadki marzenia kobiet kiecka na kazda okazje i 12 info o zyciu i 12 okres ciazy pierwsza kapiel lozko rodzicow kontra lozeczko odpoczynek czy sprzatanie codzienna toaleta i 13 info o zyciu i 13 kiedy zabawki jakie pieluszki ubior noworodka reakcja rodzenstwa pozne macierzynstwo i 14 info o zyciu i 14 powrot do formy razem czy osobno tato przy porodzie ciaza a mezczyzna ubrania dla ciezarnych i 15 info o zyciu i 15 aborcja piekno moje kompleksy jestem brzydka organizacja imprezy i 16 info o zyciu i 16 pierwsze wrazenie to juz nie to wlasne cztery katy stac mnie na wszystko wspolne lokum i 17 info o zyciu i 17 ratunek dla zwiazku uratujmy to monotonia i nuda nie tak jak dawnej dzien za dniem i 18 info o zyciu i 18 idealny zwiazek wybor oferty gdzie szukac ofert pracy moja wymarzona praca przymus nadgodzin i 19 info o zyciu i 19 niskie wynagrodzenie nepotyzm mobbing molestowanie seksualne faworyzowanie i 20 info o zyciu i 20 staz w korporacji praca kelnera praca sekretarki praca freelancera idealna praca